Historia naszych ogrodów.... ROD „ZACISZE"
Ogród nasz został utworzony na podstawie decyzji nr RH – 7013/3/83 z dn. 26.07.1983 r. Naczelnika Miasta i Gminy w Kamieniu Pomorskim. W decyzji tej przekazano w nieodpłatne użytkowanie na czas nieokreślony na rzecz PZD Wojewódzki Zarząd w Szczecinie na cele rolnicze nieruchomości PFZ w działce nr 224/5 o łącznej powierzchni 4,98 ha.
Przekazane grunty to 3,73 ha grunty orne, 1,16 ha łąki i 0,07 ha użytki leśne.
Protokólarne przejęcie gruntów odbyło 14.09.1983 r. przez przedstawiciela PZD WZ w Szczecinie i pierwszego prezesa POD „Zacisze” w Dziwnówku Mieczysława Sternal. Na ogrodzie powstało ok. 50 działek. Pozostałe tereny stanowiły nieużytki. Z uwagi na brak dokumentów z tego okresu nie można nic więcej się dowiedzieć.
W dn. 12.01.1989r. pomiędzy PZD WZ w Szczecinie, a Wojewódzkim Zakładem Urządzeń Wodnych i Melioracyjnych w Gorzowie Wielkopolskim została podpisana umowa patronacka na 25 lat. W umowie tej zakład patronacki zobowiązał się doprowadzić do POD wodę z Radawki i rozprowadzić ją po alejkach. Opracować dokumentację na odwodnienie działek i wykopać rowy melioracyjne. Ponadto miał na bieżąco prowadzić konserwację sieci wodociągowej i rowów melioracyjnych. W zamian za sprawowany patronat POD wyodrębniło i oddało w nieodpłatne użytkowanie na 25 lat teren o powierzchni 500 m/2 na WZUWiM postawił 5 domków i pomieszczenie socjalne. W dn. 16.10.2010r. umowa ta uległa rozwiązaniu z uwagi na likwidację powyższego zakładu. W tym też dniu zakład patronacki przekazał protokólarnie ROD „Zacisze” wszelkie pozostawione urządzenia.
Następnym prezesem POD był Krzysztof Kaczorowski. Również brak jest dokumentów z tego okresu. W dn. 15.05.1993 r. wybrany został nowy zarząd. W jego skład weszli prezes Konstanty Kiejzik, wice prezes Stanisław Pawlas, skarbnik Maria Birosz. Zarząd ten podjął działania do zagospodarowania ogrodu, lecz z uwagi na brak środków finansowych skupiono się na przydziale działek nowym działkowcom. Po raz pierwszy zezwolono, aby działki mogły otrzymywać osoby z poza gminy Dziwnów i Kamień Pomorski. Jednocześnie też podjęto uchwałę, iż działkowcy z poza tych gmin płaciły podwójne opłaty za wodę i działkę.
18.08.1996 r. wybrany został nowy zarząd w składzie prezes Jan Bazan, wice prezes Andrzej Szlawski, sekretarz Maria Żaworonek, skarbnik Konstanty Kiejzik, członek Czesław Pawliczek. Zarząd ten opracował plan działania zmierzający do:
- zalegalizowania poboru prądu przez ogród i remont bądź wymianę stacji transformatorowej;
- wznowienie współpracy z zakładem patronackim;
- zagospodarowanie nieużytków w ogrodzie, poprzez podzielenie ich na działki i przydzielanie nowym działkowcom;
- doprowadzenia wody i prądu do nowych działek;
- wykonania oświetlenia na działkach;
- zlikwidowania na ogrodzie dzikich wysypisk śmieci;
- przywrócenia rowom melioracyjnym ich funkcjonalności;
- założenia na każdej działce pod liczników na wodę;
- wykonania numerów dla każdej działki;
- podłączenia działek do oczyszczalni ścieków w Dziwnówku;
- wykonania tablic informacyjnych;
- wykonania projektu i jego realizację w celu podniesienia ciśnienia wody;
- założenia ogólnie dostępnej przewodowej sieci telefonicznej;
Realizacja powyższego planu była rozłożona w czasie, głownie z uwagi na środki finansowe. Niemniej 1997 r. zniesiono zróżnicowane opłaty za działki dla miejscowych i poza miejscowych działkowców. Uregulowano sprawy poboru energii elektrycznej, podpisano stosowną umowę z ENEA i spowodowano wymianę stacji transformatorowej z 40 KV na 160 KV. Zlikwidowano na ogrodzie dzikie wysypiska śmieci.
W sierpniu 1997 r. nasz działkowiec Robert Sztandera w porozumieniu z zarządem założył Społeczny Komitet Telefonizacji. W wyniku działań komitetu na działkach powstała stacjonarna sieć telefoniczna. Każdy działkowiec mógł wystąpić o założenie telefonu stacjonarnego i wielu to uczyniło. Przypomnę tylko, iż w tym czasie sieć komórkowa była u nas w powijakach. Obecnie na bazie istniejącej sieci telefonicznej można np. zorganizować monitorowanie ogrodu i pojedynczych działek, założyć internet przewodowy lub założyć telefon stacjonarny. W 1998 r. podzielono nieużytki i przydzielono nowym działkowcom.
W 1999 r. zakończono proces doprowadzenia wody i prądu do nowych działek. Wybudowano 2 zbiorniki retencyjne, co spowodowało podniesienia ciśnienia wody. Na parkingu posadowiono kontener na śmieci i podpisano umowę na ich wywóz. Sukcesywnie przenoszono pod liczniki energii elektrycznej z altanek do szafek energetycznych na alejkach. Wprowadzono obowiązek posiadania atestowanego szamba.
W 2000 r. nasz działkowiec przeprowadził pomiary geodezyjne ogrodu i działek. Powyższe było ważnym przedsięwzięciem, gdyż każdy działkowiec dowiedział się jakie wymiary ma jego działka oraz przygotowane zostały dokumenty do ubiegania się o wieczyste użytkowanie. W tym też roku na nasz wniosek złożony w dn. 03.09.1999r. Sąd Rejonowy w Świnoujściu dn. 04.04.2000r. dokonał wpisu do księgi wieczystej nasz ogród na 99 lat.
W 2001 r. posadowiono kolejne lampy oświetleniowe. Zakończono proces zakładania pod liczników na wodę. Na wniosek zarządu postawiono na drodze nr 102 znaki ograniczające prędkość i znak uwaga piesi na drodze.
W 2003 r. dokonano wymiany ogrodzenia zewnętrznego ogrodu. Utworzono na działce nr 13 biuro zarządu.
W 2006/2007 r. wybudowano nowe przyłącze wodociągowe z Dziwnówka do ROD, gdyż stare przyłącze z Radawki nie zapewniało wystarczającej ilości wody. Nowe przyłącze wodociągowe zapewniło całkowite zapotrzebowanie ogrodu w wodę.
W 2007 i 2008 r. wymieniono na nową wewnętrzną sieć wodociągową wraz z przyłączami. Obecna sieć wodociągowa ma większe przekroje rur i stosowne zabezpieczenia w razie awarii. Powyższe stworzyło także możliwość korzystania z wody przez cały rok.
W latach 2010/2013 przeprowadzono modernizację i wymianę sieci energetycznej, w tym z wymianę wszystkich szafek energetycznych. Powyższe było niezbędne z uwagi na to, że stara sieć energetyczna miała około 30 lat i budowana sposobem gospodarczym z używanych materiałów.
Obecnie w skład zarządu wchodzą:
prezes Jan Bazan
wice prezes Robert Sztandera
sekretarz Maria Żaworonek
skarbnik Jolanta Grabarz
członek Barbara Gaza
członek Mirosław Tymorek
członek Wincenty Michałowski.
Większość członków zarządu pracuje społecznie na rzecz ogrodu już około 16 lat.
W dniu 21.08.2012 r. uchwałą Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w Warszawie Prezes Eugeniusz Kondracki odznaczył: Prezesa ROD „Zacisze” w Wrzosowie Jana Bazana Złotą Odznaką „Zasłużonego Działowca” i złotą odznaką „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców”. Byłego Wice Prezesa ROD „Zacisze” w Wrzosowie Andrzeja Szlawskiego Złotą Odznaką „Zasłużonego Działkowca”. Byłego Prezesa ROD „Zacisze” w Wrzosowie Konstantego Kiejzika Złotą Odznaką „Zasłużonego Działkowca.
Historia ROD „Zacisze” ciąg dalszy.
W 2015 r. w skład zarządu wchodzili:
1. Jan Bazan – prezes.
2. Robert Sztandera – wiceprezes.
3. Dorota Różańska – sekretarz.
4. Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
5. Wincenty Michałowski – członek.
W okresie tym zarząd:
1. Przeprowadził remont bieżący 2 wjazdów na działki tj. przy bramie na parking i przy bramie nr 3 od strony al. Dębowej. Powyższy remont był niezbędny, gdyż przez te wjazdy wlewała się na nasz ogród woda opadowa z sąsiednich, wyżej położonych działek. Płynąca tam woda uszkadzała te wjazdy i mogła doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia.
2. Przeprowadził konserwację i oczyszczenie rowów melioracyjnych. Prace te wykonała spółka wodna z Wrzosowa. Poziom wody w rowach spadł i woda skutecznie odpływa do jeziora Wrzosowskiego.
3. Przeprowadził dwukrotnie prace na rzecz ogrodu, w trakcie, których m.in. remontowano alejki, pomalowano ławeczki, przycięto krzewy na parkingu, oczyszczaliśmy rów melioracyjny w miejscach trudno dostępnych, sprzątano ogród, jak i wokół ogrodu. Wywieziono również wielkogabarytowe rzeczy. Zgodnie z tradycją pracę kończyliśmy ogniskiem i zabawą. Pozwalało to mam bliżej się poznać i integrować.
4. Zgodnie z uchwałą walnego zebrania zarząd wystąpił z wnioskiem do Prezydium Okręgowe Zarządu w Szczecinie o utworzenie 2 działek po byłym zakładzie patronacki i wyrażenie zgody na zmianę w planie zagospodarowania ogrodu. Taką zgodę zarząd otrzymał i utworzył 2 działki o nr 108 i 109.
5. Zgodnie z uchwałą walnego zebrania zarząd zakupił do biura laptopa i drukarkę, celem usprawnienia pracy biurowej.
6. Przystąpiono do prac zmierzających do założenia WI-FI na ogrodzie. Całość prac związanych montażem m.in. anten, a także uruchomieniem WI-FI wykonał samodzielnie, społecznie i bez pomocy innych osób Pan Robert Sztandera.
7. Zarząd zgodnie z uchwałą walnego zebrania podjął działania w celu pozyskania dotacji na budowę sieci kanalizacyjnej. W tym celu skontaktował się ze Specjalistą ds. Funduszy Europejskich, Głównym specjalistą ds. programów operacyjnych w Lokalnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich w Gryficach / Starostwa Powiatowe w Gryficach. W odpowiedzi uzyskał, że podmiot typu stowarzyszenie nie jest beneficjentem uprawnionym do realizacji takiego działania. Czyli, krótko mówiąc, w tych nowych programach opracowanych przez rząd, stowarzyszenia nie mogą ubiegać się o dotację na ten cel.
8. Zarząd zastanawiał się nad wykorzystaniem byłej umywalni po zakładzie patronackim usytuowanej na parkingu. Po naradzie doszedł do wniosku, że zostanie ona wykorzystana, jako warsztat i magazyn gospodarza i ogrodu. Po oględzinach zarząd stwierdził, że należy ją pomalować na zewnątrz, aby nie straszyła i wymienić drzwi wejściowe celem zabezpieczenia znajdującego się tam mienia.
W 2016 r. w skład zarządu wchodzili:
1. Jan Bazan – prezes.
2. Robert Sztandera – wiceprezes.
3. Dorota Różańska – sekretarz.
4. Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
5. Wincenty Michałowski – członek.
W okresie tym zarząd:
1. Wykonał instalacje elektronicznego otwierania bramy nr 2. Obecnie brama otwierana jest za pomocą pilota, bądź przyciskiem przy bramie. Jest to duże udogodnienie dla wjeżdżających lub wyjeżdżających z ogrodu. Stanowi także istotny element bezpieczeństwa, gdyż brana jest zamknięta i nie stoi otwarta, jak to było w przeszłości.
2. Wykonał częściowy remont budynku gospodarczego tj. budynku po byłej umywalni zakładu patronackiego. Obiekt ten został w ramach prac społeczno- pomalowany na zewnątrz. Naprawione zostały rynny. Wymienione zostały na nowe drzwi do toalety i magazynu gospodarza. Do zrobienia pozostała wymiana instalacji sanitarnej ubikacji i wodociągowej oraz naprawa dachu. Powyższe zarząd zamierzał zrobić w terminie późniejszym.
3. Zatrudnił informatyka do zmiany oprogramowania naszej strony internetowej. Przez pewien czas była ona niedostępna. Powyższe spowodowane było tym, iż parę lat temu opracowana była w programie Joomla i nie była modernizowana. W związku z tym pchały się do nie wszelkie spamy i wirusy, co spowodowało, że właściciel serwera wypowiedział nam umowę na korzystanie z niego. Informatyk zaprogramował ją w najnowszym programie Joomla i uaktualnił. Podpisano także umowę na korzystanie z nowego serwera.
4. Nadal modernizował sieć WI-FI, bowiem okazało się, że anteny na biurze nie pokrywają terenu ogrodu i nie wszyscy mają dostęp do internetu. W związku z tym zamontowany został dodatkowy rypiter. Ponadto zarząd wystąpił do Orange o zmianę umowy o Neostradę o większej prędkości tj. 20 mb/s, bez ograniczenia ilości pobranych danych.
5. Podejmował działania zmierzające do pozyskania dotacji do budowy sieci kanalizacyjnej. Jednak ROD, jako stowarzyszenie nie mogło być beneficjentem funduszy unijnych lub innych.
6. Zarząd zaaprobował pomysł Pana Stanisława Plicha dot. modernizacji furtki przy bramie na parking. Modernizacja polega na jej remoncie i przystosowaniu do zamka zatrzaskowego. Furtka była otwierana kluczem i zamykana poprzez zatrzaśnięcie. Powyższe zostało zrobione, gdyż niektórzy działkowcy idąc na plaże otwierali kłódkę przy branie wjazdowej na parking i jej nie zamykali. Wówczas każdy mógł wjechać i np. podrzucić śmieci itp.
7. Zgodnie z uchwałą walnego zebrania zarząd wystąpił z wnioskiem do Prezydium Okręgowe Zarządu w Szczecinie o utworzenie 2 działek po byłym zakładzie patronackim i wyrażenie zgody na zmianę w planie zagospodarowania ogrodu. Taką zgodę otrzymał i utworzył 2 działki o nr 108 i 109. W związku z tym zarząd powołał 3 osobową społeczną komisję. Komisja ta dokonała wyceny nowo utworzonych działek i w porozumieniu z zarządem wskazała przyszłych ich użytkowników. Zarząd przyjął w poczet związku 2 nowych użytkowników i zawarł z nimi umowę dzierżawy działek.
8. Przeprowadził dwukrotnie prace w ramach inwestycji na rzecz ogrodu. W ich trakcie m.in. wkopano kabel do bramy nr 2 i kabel do lamp na parkingu, które zostały przeniesione z działki po byłym zakładzie patronackim na parking. Pomalowano budynek gospodarczy, 2 lampy i ławki na parkingu oraz bramę wjazdową nr 1. Remontowano alejki, sprzątano ogród, jak i wokół naszego ogrodu. Wywieziono również wielkogabarytowe rzeczy. Prace te przyniosły wymierne korzyści dla naszego ogrodu, gdyż wykonując je sami nie płaciliśmy dodatkowych opłat na rzecz innych zewnętrznych wykonawców. Osoby, które uczestniczyły w pracach oszczędzili pieniądze, gdyż nie poniosły dodatkowych opłat na rzecz ogrodu. Zgodnie z tradycją pracę kończyliśmy ogniskiem i zabawą.
Istotny w wymienionym okresie był problem sygnalizowany od paru miesięcy przez Pana gospodarza Tadeusza Małego dotyczący oświetlenie ogrodu. Przypomnę, że oświetlenie powstało w wyniku pozyskania z wojska używanych przez parę lat masztów i lamp. Po ich renowacji lampy te służyły u nas przez ok. 20 lat. Miedzy czasie, aby obniżyć koszty oświetlenia, przy pomocy jednego z działkowców, zmodernizowano je poprzez zastosowanie nowszego, ale używane osprzętu i żarówek. Dało to oszczędność w skali roku ok. 2.5 tyś. zł. Niemniej lampy mające tyle lat skorodowały, stały się nieszczelne, co skutkowało częstymi awariami ich oprzyrządowania i przepalaniem się żarówek. Według opinii gospodarza lampy te mogły nie wytrzymać roku. Awarie lamp zdarzały się coraz częściej. Przez okres zimowy zanotowano 10 awarii. Powstało, więc pytanie, czy wymienić stare lampy na lampy nowe, ale starej generacji, czy też kupić lampy energooszczędne nowej generacji opartej o technologie LED. Zarząd przeprowadził rozeznanie na rynku i ustalił, że koszt wymiany starych lamp na lampy typu LED wyniósłby w granicach ok. 23.tyś zł. i z taką propozycję zarząd przedstawił na Walnym Zebraniu działkowców.
W 2017 r. w skład zarządu wchodzili:
1. Jan Bazan – prezes.
2. Robert Sztandera – wiceprezes.
3. Dorota Różańska – sekretarz.
4. Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
5. Stefan Fedak – członek.
W okresie tym zarząd:
1. Przeprowadził konserwację i oczyszczenie rowów melioracyjnych. Prace te wykonała spółka wodna z Wrzosowa. Poziom wody w rowach spadł i woda skutecznie odpływa do jeziora Wrzosowskiego.
2. Naprawiono bramę wjazdową nr 1 na ogród. Naprawa ta była konieczna, gdyż ktoś wjechał samochodem w bramę i uszkodził trwale mechanizmy ją otwierające. Powstała, więc potrzeba ich wymiany na nowe, ponieważ stare nie nadawały się do naprawy. Kosztowało to nas wszystkich 2933 zł. Zarząd podjął decyzje o jej naprawie z uwagi na bezpieczeństwo ogrodu, choć były opinie, że nie warto naprawiać, gdyż i tak niebawem zostanie uszkodzona. Faktycznie brama nr 1 jest najczęściej uszkadzana.
3. Zarząd zgodnie z uchwałą walnego zebrania podjął działania w celu pozyskania dotacji na budowę sieci kanalizacyjnej. Dużą pomoc w tym zakresie udzielał zarządowi Pan Andrzej Szlawski. Na chwilę obecną ROD, jako stowarzyszenie nie może być jednak beneficjentem funduszy unijnych.
Zarząd przygotowując się do realizacji tego zadania przekazał projekt sieci kanalizacyjnej do Zakładu Wodociągów i Kanalizacji spółki z o.o. w Dziwnowie, celem wyceny jego realizacji. Dobrze by było w przyszłości, aby ten zakład realizował to zadanie, gdyż oni odbieraliby od nas ścieki i przyjęliby sieć kanalizacyjną do eksploatacji. Powyższe zwolniłoby ogród od opłat za jego eksploatacją i uwolniło od ewentualnych kosztów napraw. Dokonana wycena budowy sieci kanalizacyjnej przez ten zakład była kwota 510 tyś. zł netto. Na to ogród nie było stać.
4. Zgodnie z uchwała walnego zebrania zarząd przeprowadzić inwestycję związaną z wymianą lamp oświetleniowych na lampy energooszczędne typu LED. Nowe lampy lepiej oświetlają ogród. Dają więcej światła. Po paru miesiącach eksploatacji ich można stwierdzić, że mamy ok. 60% mniejsze zużycie energii elektrycznej na oświetlenie ogrodu. Dodatkowa korzyść z wymiany lamp jest to, iż nie ponosimy kosztów związanych ciągłą ich naprawom. Na poprzednim walnym zebraniu mówiłem, że awarii ulegało rocznie ok. 10 lamp i wymagały one naprawy, co generowało dodatkowe koszty. Po zrealizowaniu tego zadania zarząd wystąpił do OZ PZD w Szczecinie o dotacje na ten cel. Taką dotację otrzymaliśmy w wysokości 2500,00zł. Wprawdzie zarząd liczył na więcej, ale dobre i to.
5. Zarząd zgodnie z uchwałą walnego zebrania planował zakupić kontener do wywozu śmieci. Miał to być kontener używany w dobrym stanie. Od tego zakupu odstąpił, gdyż oferowane mam przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kamieniu Pom. kontenery były w bardzo złym stanie.
6. Wykonał częściowy remont budynku gospodarczego tj. budynku po byłej umywalni zakładu patronackiego. Wymieniona została instalacja sanitarna w ubikacji i wodociągowa. W ubiegłym roku mieliśmy dokonać naprawy dachu, gdyż są liczne miejsca, gdzie przecieka woda. Od naprawy odstąpiliśmy, gdyż fachowcy ocenili, iż nie opłaca się łatać dachu, lecz należy go wymienić na nowy. Powyższe zarząd zamierza zrobić w przyszłości.
7. Zamontowano 2 kamery na parkingu. Pozwalają one całodobowo monitorować parking oraz śmietnik. Tak, więc mamy podgląd, kto i co wrzuca do śmietnika.
8. Przeprowadził dwukrotnie prace w ramach inwestycji na rzecz ogrodu. W ich trakcie m.in. oczyszczono rów melioracyjny w miejscach trudno dostępnych, wkopano maszt do lampy oświetleniowej i kabel do tego masztu, zdemontowano w budynku gospodarczym starą instalację sanitarną, pomalowano bramę nr 3 i furtkę oraz bramę i furtkę na parkingu Remontowano alejki, sprzątano ogród, jak i wokół naszego ogrodu. Wywieziono również wielkogabarytowe rzeczy. Zgodnie z tradycją pracę kończyliśmy ogniskiem i zabawą. Podpisano z Orange nową umowę na dostęp do internetu Neostrady z prędkością 20mb/s i bez limitów. Spowoduje to, że internet będzie szybszy i bez ograniczeń.
9. Przystąpiono do montażu alarmu w biurze zarządu. Realizując to przedsięwzięcie kierowaliśmy się bezpieczeństwem i ochroną Państwa danych osobowych oraz bezpieczeństwem zgromadzonych w biurze zarządu dokumentów.
W 2018 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo - wyborcze i skład zarządu weszli:
1. Jan Bazan – prezes.2. Dorota Różańska – wiceprezes.
3. Ewa Plich – sekretarz.
4. Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
5. Stefan Fedak - członek
I tak zarząd wykonał:
1. Zgodnie z uchwałą walnego zebrania zarząd zakupił do biura laptopa, drukarkę, serwer, UPS oraz ogólnopolski program komputerowy DGCS System PZD, rekomendowany przez KR PZD w Warszawie. Program ten kosztował nas 256 zł i w swoim zakresie ma możliwość elektronicznego prowadzenia ewidencji działek, działkowców, księgowości i innych działów, które prowadzi się na ogrodzie. Do stycznia 2019 r. zarząd wdrażał ten program. Polegało to n.in. na zapoznaniu się z tym programem i wpisaniu niezbędnych danych dot. poszczególnych działek, działkowców, nr liczników energetycznych, wodnych itp.
2. W związku z tym, iż 25 maja 2018 r. weszło w życie rozporządzanie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 z dn. 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych dot. przetwarzania danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych. Nowe przepisy unijne, uzupełnione regulacjami ustawy z dn. 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych w Polsce, diametralnie zmieniły system przetwarzania danych osobowych, zwanych RODO. Zarząd w celu dostosowania się do nowych wymogów przygotował odpowiednie przepisy wewnętrzne i wzory dokumentów spójne wymogami RODO. Wykonanie tego również wymagało wiele czasu i wysiłku. Zarząd musiał zakupić dodatkową szafę metalową do przechowywania dokumentów związanych z RODO.
3. Wymieniono ogrodzenie przy biurze zarządu. Połowę kosztów z tym związanych poniósł działkowiec sąsiadujący z biurem.
W 2019 r. w skład zarządu wchodzili:
1. Jan Bazan – prezes.
2. Dorota Różańska – wiceprezes.
3. Robert Sztandera –– sekretarz.
4. Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
I tak zarząd wykonał:
1. Wykonał częściowy remont budynku gospodarczego tj. budynku po byłej umywalni zakładu patronackiego. Wymieniona została instalacja sanitarna. W 1918 roku mieliśmy dokonać naprawy dachu, gdyż były liczne miejsca, gdzie przeciekała woda. Od naprawy odstąpiliśmy, gdyż fachowcy ocenili, iż nie opłaca się łatać dachu, lecz należy go wymienić na nowy. W związku z tym zleciliśmy firmie dekarskiej wymianę pokrycia dachu. Obecnie budynek nie będzie ulegał dalszej degradacji.
2. Pożegnaliśmy na ostatnim WZ gospodarza, który zrezygnował z pracy ze względów osobistych. Zarząd długo szukał nowego gospodarza, gdyż nie było chętnych na to stanowisko. Po długich staraniach udało mam się znaleźć Pana Mariusza Śniegowskiego i zatrudnić go na stanowisku gospodarza.
3. Naprawiono furtkę na parking samochodowy, która, pomimo, iż miała zamek patentowy można ją było otworzyć odchylając słupek. Obecnie zrobiono tak, że furtka jest stabilna i osoby niepowołane nie wejdą na parking nie mając klucza.
4. Założono na bramę wjazdową na parking nową kłódkę, gdyż stara kłódka miała swoje lata i się wyrobiła. Gospodarz zakupił kłódkę na szyfr, aby działkowcy nie musieli nosić klucza, oraz ją przyspawał. Kłódka nie była tania. Niestety długo nie posłużyła. Jakiś wandal uszkodził ją w taki sposób, iż nie nadawała się do dalszego użytkowania. Zarząd polecił zakupić gospodarzowi nową i ją zamontować, gdyż zdarzały się przypadki podrzucania nam śmieci. Chodziło też o bezpieczeństwo pozostawionych tam samochodów.
5. W omawianym okresie nasza księgowa przebywała przez 3 miesiące na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym zarząd, aby zapewnić ciągłość księgowości zatrudnił i podpisał umowę na 3 miesiące ze spółką Mikro Partner s.o.o.
6. We wrześniu ub. roku zmarł członek zarządu Pan Stefan Fedak. W związku z tym zarząd podjął decyzję o dokooptowaniu nowego członka zarządu. Poprosiliśmy do pracy w zarządzie Pana Roberta Sztanderę, który w poprzednich wyborach uzyskał 40 głosów tj. o 2 głosy mniej od Pani Ewy Plich obecnej sekretarz zarządu.. Pan Sztandera wyraził zgodę.
7. Zarząd zgodnie z uchwałą walnego zebrania podejmował działania w celu pozyskania dotacji na budowę sieci kanalizacyjnej. M.in. w związku z tym zwróciłem się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie o możliwość uzyskania dotacji do przeprowadzenia naszej inwestycji tj. budowy sieci kanalizacyjnej w ROD im. "Zacisze". W odpowiedzi otrzymano pismo cyt. „Uprzejmie informujemy, że WFOŚiGW w Szczecinie może udzielić Państwu jedynie pożyczki na budowę kanalizacji sanitarnej pod warunkiem, że są Państwo właścicielem gruntu objętego inwestycją i posiadają Państwo zdolność kredytową do spłaty zobowiązania. Innych możliwości nie mamy.
8. W lipcu i sierpniu 2018 r. zarząd zamówił duży kontener na plastyki, gdyż małe kontenery nie były w stanie pomieścić takiej ilości plastyków.
9. Przeprowadził dwukrotnie prace w ramach inwestycji na rzecz ogrodu. Działkowcy m.in pomalowali ławki na parkingu i przy biurze, remontowali alejki, sprzątano ogród, jak i wokół naszego ogrodu. Wywieziono również wielkogabarytowe rzeczy.
10. W związku z obowiązująca ordynacją podatkową zarząd wykonał stosowne działania do jej wypełnienia. Brak jej wypełnienia skutkowałoby, iż każdy z nas musiałby zapłacić stosowny podatek do gminy.
11. Zgodnie ze złożoną obietnicą na poprzednim WZ zarząd znalazł 3 firmy informatyczne, które mogłyby się zająć usprawnieniem istniejącej sieci Wi-Fi. Dwie firmy tj. D&D z Kamienia Pom. i Batlamp 2 z Dziwnówka nie były zainteresowane podjęciem się tego tematu z uwagi ogrom prac, jakie realizują. Jedynie firma PC Mrówka z Dziwnowa, po namowach zgodziła się dokonać oględzin posiadanego przez nas Wi-Fi. Pracownik tej firmy ocenił, że można usprawnić działające Wi-Fi poprzez wykupienie przynajmniej jeszcze 3 dodatkowych abonamentów i ruterów bazowych. Koszt takiej modyfikacji okazał się niestety tak duży, że po konsultacji z działkowcami zrezygnowaliśmy z niej.
W 2020 r. w skład zarządu wchodzili:
1. Jan Bazan – prezes.
2. Dorota Różańska – wiceprezes.
3. Robert Sztandera –– sekretarz.
5. Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
6. Dariusz Pawłowski – członek współdziałający.
Zarząd z uwagi na pandemie zmuszony został pracować online praktycznie od października 2020 r. do maja 2021 r.
W tym czasie wykonano m.in.:
1. W dniu 01.10.2020 r. podpisano porozumienie pomiędzy Zarządem ROD, a OZ PZD w Szczecinie prowadzącym Ośrodek Finansowo Księgowy w sprawie prowadzenia księgowości dla naszego ogrodu.
2. W dniu 05.10.2020 r. na podstawie uchwały OZ PZD w Szczecinie dokonano zmiany umowy o otwarcie i prowadzenie rachunku bankowego w banku Credit Agricole Bank Polska S.A. w Szczecinie.
3. W dniu 17.11.2020 r. zarząd zakupił laptop, który był niezbędny do pracy zdalnej zarządu w okresie pandemii. OZ PZD w Szczecinie dotował ten zakup w wysokości 1000 zł.
4. W dniu 04.12.2020 r. zarząd odebrał prace przeprowadzone przez Spółkę Wodną „Bóbr” w Wrzosowie związane z konserwacją naszego rowu melioracyjnego. Rów wymagał konserwacji, gdyż nie był oczyszczany przez 3 lata i groziło to podtopieniami niżej położonych działek.
5. W styczniu 2021 r. zarząd złożył do burmistrza Kamienia Pom. deklarację na podatek rolny zwalniający nasz ogród od podatku od gruntu. Nie złożenie takiej deklaracji skutkowałoby, iż każdy musiałby zapłacić do gminy stosowny podatek.
6. W omawianym okresie zarząd przyjął w poczet związku PZD nowych działkowców. W grudniu 2 działkowców, w styczniu 1, w marcu 1, w czerwcu 1. Z powyższym wiązało się z opracowanie szeregu dokumentów wymaganych przepisami PZD.
7. Zarząd przeprowadził sześciokrotne rozliczenia prądu oraz dwukrotne rozlicznie wody. Na bieżąco opłacał podatek i ZUS oraz wynagrodzenie gospodarzą wynikające z umowy zlecenia, oraz faktury za wodę, prąd, wywóz śmieci oraz inne bieżące wynikające jak np. za domenę itp.
8. W związku z wejściem w życie nakazanego przez rząd zawarciem umowy o zarządzanie pracowniczym planie kapitałowym PPK zarząd wystąpił do Santander Bank o podpisanie takiej umowy. Jednocześnie zgodnie z obowiązkiem pracodawcy zapoznał za podpisem gospodarza z informacją dot. PPK oraz deklaracją o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
9. W dniu 01.05.2021 r. zarząd podpisał z gospodarzem nową umowę zlecenie do 30.04.2022 r. gdyż poprzednia kończyła się 30.04.2021 r.
10. Zarząd prowadził naszą stronę internetową ogrodu. Na bieżąco odpowiadał na korespondencję do OZ PZD oraz do innych podmiotów. Powyższe powoduje, iż absorbuje to dużo czasu i wysiłku.
11. Zarząd na bieżąco usuwał awarie, które wystąpiły w ogrodzie, w tym m.in. awarie oświetlania ogrodu, która miała miejsce dn. 14.05.2021 r. po przejściu burzy.
12 Zarząd nadal podejmował działania zmierzające do pozyskania dotacji finansowej na budowę sieci kanalizacyjnej. Nie mniej przy obecnej rzeczywistości jest to niemożliwe.
13 Zarząd przeprowadził prace na rzecz inwestycji w ogrodzie.
14 Wykonaliśmy zasilania awaryjnego do bramy nr 2 poprzez zastosowanie UPS, aby w razie braku prądu mogły wjechać m.in. straż pożarna i karetka.
15 Zakupiliśmy sprzęt do warsztatu gospodarza tj. wiertarkę, szlifierkę kątową, zestaw kluczy i śrubokrętów.
16 Zamontowano nowy napęd do bramy nr 3, gdyż stary się zużył i wymagał wymiany, aby brama funkcjonowała.
17 Nie wykonano natomiast zadaszenia nad tarasem biura i nie zakupiono 4 ławo stołów. Powyższe wynikało z problemem znalezienia wykonawcy w okresie pandemii.
W 2021 r. w skład zarządu wchodzili:
1.Jan Bazan – prezes.
2. Dorota Różańska – wiceprezes.
3. Robert Sztandera –– sekretarz.
4.Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
5. Dariusz Pawłowski – członek współdziałający.
I tak zarząd wykonał:
1. W styczniu 2022r. zarząd złożył do burmistrza Kamienia Pom. deklarację na podatek rolny zwalniający nasz ogród od podatku od gruntu. Nie złożenie takiej deklaracji skutkowałoby, iż każdy z nas musiałby zapłacić do gminy stosowny podatek.
2. Zgodnie z uchwałą WZ zarząd zebrał 3 oferty na wykonanie bramy sterowanej elektronicznie na parking samochodowy ogrodu i wybrał jedną najkorzystniejszą. Muszę przy tym powiedzieć, że w obecnej rzeczywistości, przy szalejących cenach znalezienie wykonawcy na demontaż starej bramy i montaż nowej nie było łatwo. Przypomnę, że na ostatnim WZ określiliśmy cenę wykonania tej usługi na kwotę 14 tyś. zł. Z zebranych ofert dwie wycenione były na ok. 25-26 tys. zł. Ofertę, którą wybraliśmy była na kwotę ok. 17 tyś. zł. Jest to oferta firmy „Gaton Elżbieta Gawrońska”. Firma ta sama produkuje i montuje bramy, stąd oferta była tańsza. Jednak przekroczyliśmy o 3 tyś. zł kwotę uchwaloną na ten cel, przez WZ, którą pobraliśmy z funduszu rozwoju. Stąd WZ musiało zatwierdzić przekroczenie tej kwoty w odrębnie podjętej uchwale.
3. Posadowił na alejkach ogrodu tabliczki z nazwami alejek. Jak wiemy stare tabliczki miały pomad 25 lat, były zniszczone i nie spełniały swojej roli.
4. Zarząd zgodnie z uchwałą WZ zakupił 5 ławo stołów, które będą wykorzystywane na ognisko, walne zebrania działkowców i inne okolicznościowe imprezy. Z uwagi na rosnące ceny zarząd zmuszony został dokonać dopłaty do ich zakupu z funduszu inwestycyjnego.
5. Zlecił wykonanie zabudowanej wiaty z tyłu za biurem zarządu. Pomimo licznych starań trudno było o znalezienie wykonawcy, gdyż składane oferty znacznie odbiegały od uchwalonej na WZ kwoty. Dopiero nasz działkowiec prowadzący zakład stolarski zgodził się na jej wybudowanie. Wiata ta ma służyć m.in. do przechowywania ławo stołów i innych rzeczy ogrodowych.
6. Zakupił 4 pojemniki na śmieci o pojemności 1100 l. Zakup ten ma pomniejszyć koszty wywozu śmieci, gdyż dzierżawa kontenerów z PGK w Kamieniu Pom. okazała się po analizie kosztów nieopłacalna.
7. Zarząd przeprowadził sześciokrotne rozliczenia prądu oraz dwukrotne rozlicznie wody. Na bieżąco opłacał podatek do US i ZUS oraz wynagrodzenie gospodarzą wynikające z umowy zlecenia, a także faktury za wodę, prąd, wywóz śmieci oraz inne bieżące jak np. za domenę, stronę internetową itp.
8. Na początku października gospodarz M. Śniegowski porzucił pracę i zarząd musiał pilnie szukać nowego gospodarza. Sytuacja była o tyle trudna pilna, gdyż w tym miesiącu musieliśmy dokonać odczytu liczników wody i energii elektrycznej. Wówczas poprosiliśmy o pomoc byłego gospodarza T. Małego. Wymieniony zgodził się być gospodarzem jedynie do końca marca br. W związku z tym zarząd podpisał stosowną umowę zlecenie z w/w i szukał nowego gospodarzą. W dniu 01.04.2022 r. podpisaliśmy umowę zlecenie ze Zdzisławem Kuczerskim naszym działkowcem, który obecnie pełni obowiązki gospodarza ogrodu.
9. Na ostatnim WZ z pracy w zarządzie zrezygnowała sekretarz Pani Ewa Plich, gdyż sprzedała działkę. Zarząd szukał chętnych do pracy społecznej, lecz nie znalazł kandydatów. W związku z tym zaproponowaliśmy Panu Dariuszowi Pawłowskiemu, który jest członkiem współdziałającym PZD, pracę w zarządzie.. Wymieniony wyraził zgodę. Pan D. Pawłowski z ramienia zarządu kieruje pracą gospodarza, nadzoruje gospodarowanie śmieciami, kontroluje odczyty prądu i wody dokonywane przez gospodarza oraz przeprowadza okresowe kontrole oplombowania liczników energetycznych i wody, a także wstępnie rozlicza opłaty za wodę i energię elektryczną i przekazuje je do zarządu.
10. Przeprowadził prace w ramach inwestycji na rzecz ogrodu. Działkowcy m.in wkopali 50 m przewodu elektrycznego na parkingu do zasilania brany, wkopali słupki pod tabliczki z nazwami alejek, przeprowadzili remont wjazdu przy branie nr 1, przycięli drzewa i krzaki przy działkach nauczycielskich i przy bramie nr 2, sprzątano ogród, jak i wokół naszego ogrodu.
11. Zarząd nadal podejmował działania w celu pozyskania dotacji na budowę sieci kanalizacyjnej. M.in. w związku z tym zwróciłem się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie o możliwość uzyskania dotacji. W odpowiedzi otrzymałem pismo, iż mogą udzielić jedynie pożyczki na budowę kanalizacji sanitarnej pod warunkiem, że jesteśmy właścicielem gruntu objętego inwestycją i posiadamy zdolność kredytową do spłaty zobowiązania. Innych możliwości nie mają.
12. Zarząd zrealizował uchwałę WZ dot. założenia 3 zamków na furtkach wejściowych na ogród. Obecnie furtki są zamykane i osoby nieuprawnione będą miały utrudnione wejście.
W 2022 r. w skład zarządu wchodzili:
1.Jan Bazan – prezes.
2. Dorota Różańska – wiceprezes.
3. Robert Sztandera –– sekretarz.
4.Jolanta Chojnicka -Grabarz – skarbnik.
5. Dariusz Pawłowski – członek współdziałający.
I tak zarząd wykonał:
1. W styczniu 2023r. zarząd złożył do burmistrza Kamienia Pom. deklarację na podatek rolny zwalniający nasz ogród od podatku za grunty. Nie złożenie takiej deklaracji skutkowałoby, iż każdy z działkowców musiałby zapłacić do gminy stosowny podatek od nieruchomości.
2. W czerwcu 2022 r. zarząd złożył także stosowne oświadczenie do ENEA w Szczecinie celem uzyskania stałej ceny tj. 0,7168 zł za prąd na każdą działkę do limitu 250 kWh. dot. to tzw. Polskiego Ładu. Nie złożenie powyższego oświadczenia skutkowałoby, iż każdy z działkowców płaciłby wyższą cenę za energię elektryczną od stycznia 2023 r.
Niemniej po przekroczeniu limitu 250 KWh cena prądu będzie wynosić 1,36 zł. Mówiąc o tym muszę powiedzieć, że było dość dużo niejasności, jakie oświadczenie złożyć, gdzie złożyć itp. Powodowało to, iż musieliśmy poświęcić dużo czasu na zapoznanie się, kiedy, gdzie i jakie oświadczenie złożyć.
3. Zlecił konserwację i oczyszczenie rowów melioracyjnych. Prace te wykonuje się raz na dwa lata. Realizowała je spółka wodna „Bóbr” z Wrzosowa.
4. Na początku października 2021r.gospodarz M. Śniegowski porzucił pracę i zarząd musiał pilnie szukać nowego gospodarza. Sytuacja była o tyle trudna i pilna, gdyż w tym miesiącu musieliśmy dokonać odczytu liczników wody i energii elektrycznej. Wówczas poprosiliśmy o pomoc byłego gospodarza T. Małego. Wymieniony zgodził się być gospodarzem jedynie do końca marca 2022 r. W związku z tym zarząd podpisał stosowną umowę zlecenie z w/w i szukał nowego gospodarzą. W dniu 01.04.2022 r. podpisaliśmy umowę zlecenie do końca września 2022 r. ze Zdzisławem Kuczerskim, naszym działkowcem. We wrześniu 2022 r. z Panem Kuczerskim zarząd podpisał umowę zlecenie na czas nieokreślony.
5. Zarząd przeprowadził sześciokrotne rozliczenia prądu oraz dwukrotne rozlicznie wody. Na bieżąco opłacał podatek do US i ZUS oraz wynagrodzenie gospodarzą wynikające z umowy zlecenia, a także faktury za wodę, prąd, wywóz śmieci oraz inne bieżące jak np. za domenę, stronę internetową itp. Muszę powiedzieć, że czynności pochłaniają dużo czasu. Prowadzenie ogrodu jest jak prowadzenie jakiejś działalności gospodarczej i wiąże się z dużą odpowiedzialnością.
6. Zakupił 3 pojemniki na śmieci segregowane o pojemności 1100 l. Zakup ten pomniejszył koszty wywozu śmieci, gdyż dzierżawa kontenerów z PGK w Kamieniu Pom. była kosztowna. Inwestycja ta zwróci się w ciągu roku.
7. Zarząd prowadził naszą stronę internetową ogrodu. Na bieżąco odpowiadał na korespondencję do OZ PZD oraz do innych podmiotów. Powyższe powoduje, iż absorbuje także dużo czasu i wysiłku.
8. Zarząd zrealizował uchwałę WZ z 2021r. dot. założenia 3 zamków na furtkach wejściowych na ogród. Pomimo licznych starań nie mogliśmy znaleźć wykonawcy. Natomiast osoby, które mogły to wykonać nie chciały wystawiać rachunków. Dopiero gospodarz znalazł wykonawcę, który podjął się przystosowania 3 furtek do założenia zamków na klucz i wystawił rachunek.
9. Zgodnie z uchwałą walnego zebrania dokonaliśmy wymianę liczników wody na liczniki elektroniczne ze zdalnym systemem odczytu oraz wdrożyliśmy program do zdalnego odczytu liczników wody. Obecnie wszystko funkcjonuje i zarząd będzie dokonywał odczyty liczników wody, co 2 miesiące. Tak, więc za wodę będziemy płacili aktualnie, co 2 miesiące, tak jak dotychczas rozliczaliśmy energie elektryczną. Przy tym zgodnie z uchwałą walnego zebranie z ub.r., co 2 miesiące będą rozliczne opłaty za śmieci na podstawie ilości zużytej wody. Także zgodnie z uchwałą WZ zakupiliśmy kosiarkę spalinową do warsztatu gospodarza i inne drobne niezbędne narzędzia.
10. Realizując uchwałę WZ została wykonana nowa furtka na parking samochodowy. Furtka ta będzie otwierana automatycznym systemem z możliwością rejestrowania, kto, z której działki wchodzi i wychodzi. Powyższe pozwoli nam na monitorowanie, kto zaśmieca parking oraz przyczyni się do bezpieczeństwa ogrodu.
11. Zarząd zakupił również blachę na obicie wiaty przy biurze zarządu. W ramach prac społecznych obiliśmy wiatę tą blachą. W ten sposób zabezpieczyliśmy ją przed warunkami atmosferycznymi i sądzę, że będzie ona nam służyła przez długie lata.
12. Przeprowadził dwukrotnie prace w ramach inwestycji na rzecz ogrodu. Działkowcy m.in wkopali słup pod lampę oświetleniową na parkingu, gdyż stary był skorodowany i nie nadawał się do użytku, obiliśmy blachą wiatę przy biurze zarządu, uporządkowaliśmy teren przy bramie na parking, pomalowaliśmy maszty lamp oświetleniowych, przycięliśmy krzewy i drzewa przy biurze zarządu, przeprowadziliśmy remont alejek ogrodowych, sprzątano ogród, jak i wokół naszego ogrodu.
13. Naprawiono schody do biura zarządu.
14. Zakupiono z funduszu rozwoju profesjonalną rozdrabniarkę spalinową do gałęzi. Rozdrabniarka okazała się bardzo przydatna, gdyż działkowcy mają możliwość rozdrobnienia gałęzi wyciętych na działce, a powstałe wióry wykorzystują do ściółkowania rabat na działce.
Od 1996 r. prezesem ogrodu jest Jan Bazan. Przez 28 lat prezes kierował pracą zarządu przyczyniając się do rozwoju i rozkwitu ogrodu. Z ogrodu bez infrastruktury ogrodowej, z dużą częścią podmokłego niezagospodarowanego terenu, z dwoma wysypiskami śmieci, powstał nowy ogród. Podmokłe tereny zostały osuszone poprzez udrożnienie rowów melioracyjnych i podzielone na dodatkowe działki. Zatrudniony geodeta dokonał podziału na działki i wykonał plan geodezyjny całego ogrodu wraz z ze wznowieniem granic ogrodu. Zostały zlikwidowane wysypiska śmieci. Powstała sieć wodociągowa i energetyczna, która w kolejnych latach była modernizowana. Założono oświetlenie ogrodu, które w kolejnych latach zostało także zmodernizowane i obecnie jest energooszczędne na lampach LED. Założona została w ogrodzie cała sieć telekomunikacyjna, umożliwiająca posiadanie telefonu stacjonarnego na każdej działce. Powyższe było bardzo istotne w przeszłości, gdy nie było telefonów komórkowych. Obecnie można wykorzystać ją np. do założenia internetu przewodowego. Bramy wjazdowe na ogród wymieniono na nowe, które są zdalnie otwierane za pomocą pilota. Powyższe jest dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych i starszych. Przeprowadzono także wiele innych inwestycji, które przyczyniły się do rozwoju naszego ogrodu.
Rozkwit ogrodu nie byłby jednak możliwy bez osób, które pracowali w poszczególnych latach wspólnie z prezesem. Szczególne podziękowania należą się:
• Konstantemu Kiejzikowi;
• Czesławowi Pawliczkowi;
• Andrzejowi Szlawskiemu;
• Maryli Żaworonek;
• Krzysztofowi Ozga;
• Wincentemu Michałowskiemu;
• Mirosławowi Tymorkowi;
• Urszuli Wąsik;
• Jolancie Chojnicka –Grabarz;
• Stefanowi Fedak;
• Robertowi Sztandera;
• Dorocie Różańska;
• Dariuszowi Pawłowski;
• Mirosławowi Gubańskiemu;
• Tadeuszowi Guzikowi.